چگونه کار در منزل پیدا کنیم؟

دور کاری یا کار در منزل

 

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کار از راه دور و در منزل این است که هیچ محدودیت جغرافیایی ندارید و به بازار کار محل زندگی خود محدود نیستید. وقتی جستجو برای دورکاری را هم به گزینه‌های کاریابی خود اضافه می‌کنید، دروازه‌ای از فرصت‌ها را به روی خود می‌گشائید که تا پیش از این به آن‌ها دسترسی نداشته‌اید.

 

البته در ایران این موقعیت‌ها چندان فراوان نیستند اما اگر به عنوان یک شکارچی شغل به فکر این باشیم که ممکن است بتوانیم در حالی که در ایران هستیم، شغلی در آن سر دنیا داشته باشیم، فکر کردن به آن می‌تواند جذاب باشد. به همین دلیل برخی از مطالبی که در ادامه خواهید خواند، ممکن است در بازار کار داخل ایران چندان کاربردی نباشد، اما

 

مثل هر جستجوی دیگری برای کار، یافتن یک موقعیت شغلی به صورت دورکاری، چالش‌های خاص خود را دارد. حالا نه تنها باید نشان دهید که بهترین متقاضی برای شغل آگهی شده هستید، بلکه باید خودتان را به عنوان کسی که بهترین قابلیت‌های دورکاری را دارد هم معرفی کنید.

 

اصطلاحات مختلف دورکاری را بشناسید

حداقل 19بیان مختلف برای معرفی دورکاری وجود دارد. از آنجا که هیچ دو شرکتی عبارت مشابهی را استفاده نمی‌کنند و شما هم به دنبال یافتن یک شغل از راه دور هستید، لازم است همه اصطلاحاتی را که برای بیان آن به کار می‌رود بشناسید. در این جا به تعداد کمی از رایج‌ترین این اصطلاحات اشاره می‌کنیم:

 • گروه کاری غیر متمرکز (Distributed Workforce): شما و همکارانتان همه دورکاری می‌کنید.
 • کار در منزل (Work-at-Home or Work-from-Home): شما در خانه کار می‌کنید.
 • شغل مجازی (Virtual Job): همه کار به صورت آنلاین یا در یک دفتر کار مجازی انجام می‌شود.
 • کار از هر کجا (Work-from-Anywhere): یک شغل بدون محدودیت جغرافیایی.
 • گروه کاری چابک (Agile Workforce): یک گروه کاری انعطاف‌پذیر.

 

شما حتماً می‌دانید که چرا به دنبال یک کار جدید می‌گردید. این را هم باید بدانید که همه دورکاری‌ها یکسان نیستند. برخی از آن‌ها 100% در منزل انجام می‌شوند ولی بسیاری از آن‌ها هم ترکیبی هستند. مطمئن شوید که شرح شغل را به دقت خوانده‌اید تا برای کاری که فکر می‌کنید کاملاً دورکاری است درخواست ندهید در حالی که لازم دارد که سه روز در هفته در محل شرکت حاضر شوید.

 

همچنین بسیاری از دورکاری‌ها محدودیت جغرافیایی دارند. این محدودیت ممکن است به صورت کشوری، استانی و یا شهری باشد و می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد:

 • قانونی: برخی از قوانین و مقررات ممکن است شرکت را در جغرافیای مشخصی محدود کند.
 • مالیات: شرکت‌ها ممکن است فقط در برخی ایالت‌ها بابت کارکنان مالیات بپردازند.
 • سفر: این که شغل شما دورکاری است دلیل نمی‌شود که نیاز به سفرهای کاری نداشته باشید، لذا واقع شدن شما در نزدیکی یک فرودگاه می‌تواند لازم باشد.
 • موقعیت مشتریان: دورکاری به این معنی نیست که شما هرگز با مشتریان رو در رو نمی‌شوید. اگر شما مسئول منطقه‌‌ای هستید، ممکن است لازم باشد در نزدیکی آن منطقه زندگی کنید.

 

هشدار کلاهبرداری

متاسفانه دسته بندی مشاغل از راه دور، کلاهبرداران را جذب می‌کند. به ازای هر موقعیت شغلی دورکاری واقعی، حدود 60 تا 70 کلاهبرداری وجود دارد. به بیان دیگر، کمتر از 3 درصد آگهی‌های شغلی دورکاری در دنیا واقعی و معتبر هستند. سه تا از معمول‌ترین کلاهبرداری ها در این زمینه تحت عناوین خرید مخفیانه (Secret Shopping)، آزمایش محصول یا ارسال مجدد (Product testing or reshipping) و پردازش تخفیف‌ها (Rebate processing) انجام می‌شوند و لازم است نسبت به آن‌ها هوشیار باشید.

برای در امان ماندن از کلاهبرداران، وقتی به دنبال فرصت دورکاری می‌گردید، مراقب علائم هشداردهنده زیر باشید:

 • آگهی حاوی مطالبی شبیه به "درآمد نامحدود"، "فرصت سرمایه‌گذاری" یا "پول‌دار شدن سریع" است.
 • در همان مراحل اولیه مصاحبه و یا در حین بررسی تقاضانامه شما، اطلاعات مالی شخصی و خصوصی از شما درخواست می‌شود.
 • درخواست مبلغی پول به عنوان هزینه‌های استخدام می‌شود.
 • به سادگی و بدون بررسی سوابق و توانایی ‌ها پذیرفته شده‌اید.

 

پیدا کردن موقعیت‌های شغلی با امکان دورکاری

حالا که می‌دانید دنبال چه چیزی هستید، لازم است بدانید که کجا و چطور موقعیت‌های دورکاری واقعی را پیدا کنید. در حالی که آگهی‌نامه های آنلاین کاریابی معمولاً همه انواع مشاغل را عرضه می‌کنند، وقتی به دنبال دورکاری در بازار کار بین‌المللی هستید، بهتر است از پلتفرم‌هایی مثل فلکس جابز که فقط بر مشاغل با امکان دورکاری تمرکز کرده‌اند استفاده کنید.

 

این مطالب را هم ببینید:

19 نام مختلف برای دورکاری در جهان کرونایی

20 شغل محبوب برای کسب درآمد در خانه

20 مهارتی که حتما باید در رزومه شما باشد