نکاتی درباره جستجوی کار جدید

 

وقتی تصمیم می‌گیرید شغل‌تان را ترک کنید، طبیعتاً لازم است جستجو برای کار جدید را آغاز کنید. اما قبل از آن که به طور جدی دست به کار شوید، کمی زمان برای آماده شدن صرف کنید.

 

یکی از کارهای خوب این است که درباره مهارت‌های مفید در دوران پسا کرونا تحقیق کنید و سپس بیشترین تلاشتان را بر این بگذارید که در آن مهارت‌ها به روز شوید. البته مهارت‌های شغلی برای هر زمینه کاری متفاوت هستند، اما برخی مهارت‌ها که به طور فزاینده در حال ضروری و با ارزش شدن هستند، ارتباطی به رشته و حرفه شما ندارند:

  • هوش هیجانی
  • هوش مصنوعی
  • تحلیل داده‌ها
  • تفکر انتقادی
  • خلاقیت و ابداع

خوشبختانه نیازی به صرف پول زیاد یا گرفتن یک مدرک جدید برای به روز ماندن در بازار کار این زمانه نیست. شما می‌توانید حجم زیادی از دوره‌های آموزشی آنلاین را برای همه مهارت‌هایی که به دنبال توسعه آن‌ها هستید به طور رایگان پیدا کنید.

اگر به تغییر در مسیر شغلی خود می‌اندیشید، ممکن است تصور کنید که برای جایگاه شغلی مطلوب خود در زمینه جدید واجد شرایط نیستید و با نگاه کردن به شرح شغل‌ها، این طور به نظر می‎‌رسد که دچار کمبود مهارت‌ها و تجربیات مرتبط هستید. اما ممکن است اینطور نباشد. یک فهرست مهارت‌ها برای خودتان درست کنید و آن‌هایی را که می‌توانید به شغل بعدی انتقال دهید مشخص کنید. این کار شما را تشویق خواهد کرد که به درون مسیر کاری جدید شیرجه بزنید.

کارفرمایان انتظار دارند که همه کارکنانشان از قابلیت‌های حل مساله، کار گروهی و برقراری ارتباط برخوردار باشند. ممکن است تجربیات زیادی در مدیریت پروژه نداشته باشید، اما احتمالاً تجربه برقراری ارتباط با همکاران و این که پروژه بزرگی را به گام‌های کوچکتر تقسیم کنید داشته‌اید. یاد بگیرید که چطور درباره این توانایی‌ها بزرگنمایی کنید و آنگاه در خواهید یافت که شما واجد صلاحیت‌تر از چیزی هستید که فکر می‌کنید.

 

کشف کنید که چه چیزی شما را خوشحال می‌کند

ممکن است یکی از دلایل این که می‌خواهید دنبال کار جدیدی بروید این باشد که از شغل فعلی راضی و خوشحال نیستید. به جای این که کورکورانه به دنبال شغل جدید بگردید، کمی وقت بگذارید و مشخص کنید که چه چیزهایی در شغل فعلی هست که شما را خوشحال یا ناراحت می‌کند و دوست دارید چه چیز جالبی را در شغل جدید پیدا کنید. سپس جستجو برای شغل جدید را بر اساس آن موارد پیش ببرید.

 

از شبکه ارتباطات خود استفاده کنید

بخش بزرگی از موفقیت جستجوی شغل در این است که همه دنیا را از این که یه جویای کار هستید باخبر کنید. از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید اما درباره این که با چه کسانی در این زمینه ارتباط برقرار می‌کنید انتخابی عمل کنید. شما که نمی خواهید قبل از پیدا کردن شغل جدید، خبر آن به رئیس فعلی یا همکارانتان برسد.

رزومه‌تان را به روز کنید

قبل از آغاز جستجو، لازم است رزومه‌تان را به روز کنید. امیدوارم هر 6 تا 12 ماه آن را بازنگری کرده باشید. در غیر این صورت هم نگران نباشید. آخرین و بهترین نسخه را استفاده کنید.

از دستاوردهای برجسته‌تان شروع کنید. سپس به سراغ مهارت‌هایی بروید که یاد گرفته‌اید. حتی اگر از آخرین به‌روزرسانی شما خیلی گذشته است، همین که شروع به فکر کردن در مورد سوابقتان کنید، روحی در کالبد رزومه‌تان دمیده خواهد شد.

به اکانت لیکداین خود سر و سامان بدهید

وقتی در حال به‌روز‌رسانی رزومه‌تان هستید، پروفایل لینکداین خود را هم به‌روز کنید و یا اگر ندارید یکی بسازید. یک نکته مهم این که رزومه خود را عیناً در لینکداین تکرار نکنید. رزومه شما باید برای هر شغلی که درخواست می‌کنید، اختصاصی سازی شود اما پروفایل لینکداین ثابت است. بنابراین باید متوازن‌تر از رزومه باشد.

این به معنای منعکس نشدن آنچه واقعاً هستید در پروفایل لینکداین نیست. با یک سر صفحه جذاب و بخش خلاصه خلاقانه، یک پروفایل برجسته خواهید داشت.

از یک مربی مسیر شغلی کمک بگیرید

برخی اوقات نمی‌دانید از کجا شروع کنید و یا به برخی راهنمایی‌ها و بازخوردهای حرفه‌ای نیاز دارید. در این شرایط از مشورت یک مربی مسیر شغلی استفاده کنید که برای پیدا کردن گام های بعدی به شما کمک کند. یک مربی کار خیلی سنگینی برای شما نخواهد کرد و واضح است که او برای شما شغلی پیدا نمی‌کند؛ اما کمک خواهد کرد که بفهمید مسیر حرفه‌ای شما چگونه باید باشد، در کجاها رزومه خود را ارتقا دهید و برای مصاحبه استخدامی آماده شوید.

شغل خودتان را در زمان درستی ترک کنید

گاهی علامت این که وقت حرکت شده است، واضح است و زمان‌هایی هم هست که نمی‌توانید دقیقاً انگشت روی زمان مشخصی بگذارید و بگوئید این زمان ترک کردن کار فعلی است. به غریزه خود اعتماد کنید. اگر احساس نامطلوبی دارید یا خوشحال نیستید، می‌تواند دلیلی کافی باشد.

مهم نیست که چرا تصمیم به ترک شغلتان گرفته‌اید، هرگز نباید در این باره احساس گناه کنید. زندگی حرفه‌ای شما کوتاه است. بنابراین بیش از وقتی که دارید را در موقعیت شغلی که دوستش ندارید یا مناسب شما نیست صرف نکنید.

 

این مطالب را هم ببینید:

10 علامت وقتی که باید دنبال یک کار جدید بگردید

20 شغل محبوب برای کسب درآمد در خانه