چگونه بر اضطراب جلسه مصاحبه استخدامی غلبه کنیم؟

حتی وقتی که کاملاً برای مصاحبه آماده‌اید و می‌دانید که از صلاحیت‌های لازم برخوردار هستید، کماکان وارد شدن به اتاقی که ممکن است بیش از یک نفر در آن به انتظار شما باشند و مورد قضاوت قرار گرفتن مسیر طی شده شما در گذشته، می‌تواند مضطرب کننده باشد.

فرقی ندارد که تحصیلات، تجربیات و صلاحیت‌های شما چه میزان باشد، نحوه ارائه خودتان در جلسه مصاحبه، می‌تواند در اثری که در ذهن مصاحبه‌کننده باقی می‌ماند، تفاوتی بزرگ ایجاد کند.

دفعه بعد که برای یک شغل جدید خیز بر می دارید و مصاحبه‌ای بزرگ در پیش دارید، به تکنیک‌های زیر توجه کنید تا بر اضطراب مصاحبه غلبه نمائید:

 

1. مصاحبه را تمرین کنید

لازم به گفتن نیست که بهترین راه برای اجرای خوب یک کار، تمرین کردن آن است. در مقابل آینه تمرین کنید.

2. جزئیات را آماده کنید

وسیله نقلیه، زمان بندی حرکت و مسیر خود را با جزئیات کامل بررسی کنید. برای مصاحبه آنلاین، همه تجهیزات خود را تست و نرم‌افزارهای لازم را دانلود کنید. به کیفیت وب کم و میکروفون خود بسیار اهمیت دهید.

3. تحرک داشته باشید و فعالیت بدنی انجام دهید

فعالیت فیزیکی استرس را کاهش می‌دهد. کمی پیاده روی یا دوچرخه سواری کنید یا 10 دقیقه حرکات کششی انجام دهید. خانه را نظافت کنید، ماشین لباس‌شویی را به کار اندازید و خلاصه با تحرک داشتن جریان خون را در بدنتان به راه اندازید.

4. از تکنیک‌های کسب آرامش استفاده کنید

مدیتیشن می‌تواند ضربان قلب را کاهش داده و اضطراب را کنترل کند. در یوتیوب ویدئوهای بی شماری برای آموزش تکنیک‌های ساده وجود دارد. نفس عمیق کشیدن هم به طور ویژه‌ای مفید و موثر است.

5. حواس خودتان را از موضوع پرت کنید

بعضی وقت‌ها امکان حواس‌پرتی یک موهبت بزرگ است. فکر خودتان را از موضوع مصاحبه کاری منحرف کنید و به امور دیگر بپردازید. مثلاً تلویزیون ببینید و یا به اخبار رادیو گوش دهید.

6. غذای مناسب بخورید

وقتی در شرایط استرس قرار دارید، می‌تواند طبیعی باشد که اشتهای خود را از دست بدهید و یا به پر خوری بیفتید. استرس باعث می‌شود که غذاها به طوری متفاوت با همیشه در بدن شما رفتار کنند. سعی کنید غذای سالم و به اندازه مصرف کنید.

7. وضعیت فکری خود را تغییر دهید

بعید نیست که در دهن خود، مصاحبه‌کننده را فردی ترسناک، سرزنش‌گر و یا حتی دشمن ببینید. به مصاحبه‌تان همانطوری که واقعاً هست فکر کنید. ملاقاتی بین دو نفر درباره یک حرفه.

8. با بدترین نتیجه ممکن کنار بیایید

اگر اشتباهی مرتکب شوید، حرف اشتباهی بزنید و اگر شغل مورد نظر را به دست نیاورید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ شما به جستجو برای کار ادامه خواهید داد. همین! به یاد داشته باشید که شغل‌های دیگری وجود دارند و این پایان همه چیز نخواهد بود.

9. از یک متخصص برای اداره جلسه مصاحبه مشورت بگیرید

مصاحبه‌ها اغلب برای همه استرس زا هستند. اشراف داشتن به این حقیقت و یافتن راهی برای کنار آمدن با این استرس به شما کمک می‌کند که شرایط سخت را پشت سر بگذارید. مشورت با یک متخصص در این زمینه می‌تواند یک کمک بزرگ باشد.