احتمال سقوط قیمت دلار با افزایش غیرمنتظره صادرات نفت

رویترز خبر عجیبی منتشر کرد که فعالان بازار ارز و به ویژه دلار آمریکا در ایران را به فکر فرو برد. در حالی که صادرات نفت ایران در ماه‌های گذشته و به دنبال تشدید روزافزون تحریم‌های آمریکا در حال رسیدن به صفر بود، به نظر می‌رسد بر خلاف همه انتظارات، صادرات در ماه سپتامبر به رقم قابل توجه 1.5 میلیون بشکه در روز رسیده است.
ادامه مطلب

انتخابات آمریکا و سرگردانی قیمت دلار و طلا

برخی فعالان بازار اعتقاد دارند که مسائل مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و چالش برانگیز شدن احتمالی نتایج آن، هنوز تاثیر خود را در بازار طلا نشان نداده و قیمت این فلز احتمالا به بالای مرز ۲ هزار دلاری باز خواهد گشت
ادامه مطلب

ثبت نام در قرعه‌کشی خودرو به شرط پیش پرداخت

این روش جدید ممکن است بتواند در مقابله با سفته بازی خودرو تاثیر مطلوبی داشته باشد، اما آنچه در روش جدید ثبت نام باعث نگرانی متقاضیان شده این است که در صورت برنده نشدن در قرعه کشی تکلیف وجه واریزی آن‌ها چه می‌شود و تا چه زمانی باید برای پس گرفتن آن انتظار بکشند.
ادامه مطلب

کاهش ارزش دلار در برابر یوآن چین

ناظران بازار تقویت یوآن را بیش از هر چیز ناشی از ضعف دلار ارزیابی می‌کنند که از ابتدای سال به شدت در حال سقوط بوده است و در مرحله بعد آن را نتیجه بازیابی قدرت اقتصاد چین بعد از بحران کرونا می‌دانند. همچنین برخی پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارند که روند افزایش ارزش یوآن در برابر دلار ادامه خواهد یافت.
ادامه مطلب

رشد اقتصادی منفی در ماه‌های کرونایی

در این مدت رشد اقتصادی گروه کشاورزی 3.7 درصد، صنایع و معدن 2.5 درصد و خدمات 1.6- بوده است. در میان کارگاه‌های بزرگ صنعتی کشور، شاخص تولید 13 گروه از 24 گروه اصلی در فصل اول سال جاری نسبت به فصل اول سال گذشته، رشد مثبت داشته‌ و سهم این ۱۳ گروه از شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی معادل 83.8 درصد از کل شاخص یاد شده است. امید می‌رود از فصل دوم سال جاری با کاهش محدودیت‌ها رشد اقتصادی بهتری را شاهد باشیم.
ادامه مطلب

قیمت خودرو تا کجا بالا می‌رود؟

بازگشت قیمت خودرو به سطح قیمت های قبل از سال 99 با واقعیت‌های اقتصادی همخوانی ندارد و به طور قطع هرگز رخ نخواهد داد. خودروسازان به دنبال این هستند که مجوز 30 درصدی افزایش قیمت مجدد را از شورای رقابت دریافت کنند.
ادامه مطلب

با طرح ملی توسعه مشاغل خانگی آشنا شوید

شاغل خانگی پیش از این هم با تصویب در سال 1396 از طرف دبیرخانه توسعه و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون به رسمیت شناخته شده بود، اما همه‌گیری کرونا کرونا در ماه‌های اخیر و آسیب‌هایی که به اقتصاد خانواده‌ها وارد کرده است باعث توجه بیشتر به این حوزه شده است و این بار جهاد دانشگاهی برای پیاده‌سازی و اجرای این طرح زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش‌قدم شده است.
ادامه مطلب

استخدام پرستاران به کجا رسید؟

از آنجا که خدمات پرستاری جامعه به طور رایگان به مردم ارائه می‌شود، دولت باید هزینه این پرستاران را تامین کند. اگر نیاز به این میزان پرستار در نظام سلامت کشور وجود نداشته است، مجوز استخدام به چه دلیلی صادر شده و چنانچه این نیاز وجود داشته، در حال حاضر خلاء 22 هزار پرستار در نظام سلامت چگونه پر می شود و آیا این به منزله اولویت نداشتن سلامت در تنگنای بودجه ای دولت در شرایط کنونی تشدید تحریم‌هاست؟
ادامه مطلب

آیا طلا از این هم گران‌تر می‌شود؟

  به تازگی قیمت طلا که طی یک سال گذشته به شدت افزایش یافته است، طی چند هفته نزولی شد. این کاهش قیمت البته زودگذر است و روند افزایش قیمت طلا تا مدت‌ها ادامه خواهد داشت.   تحولات مثبت اقتصادی می توانند در کوتاه مدت باعث کاهش قیمت طلا شوند اما به طور اصولی قیمت طلا صعودی خواهد بود. علاوه بر این، در حال حاضر تحولات مثبت بسیار کمتر از تحولات منفی هستند. …
ادامه مطلب

خریداران سکه با مالیات نقره داغ شدند

دستورالعمل جدید سازمان امور مالیاتی کشور، خریداران سکه را نقره داغ کرد. با وجود معاف بودن خریداران کمتر از 20 سکه از مالیات، برای کسانی که در سال 97 تا ۲۰۰ قطعه سکه از بانک مرکزی خریده‌ اما تا اول تیرماه 98 اظهارنامه مالیاتی ارائه نکرده‌اند، مالیات مقطوع تعیین شده که قطعی و لازم به پرداخت است.   میزان مالیات مقطوع اشخاص حقیقی دریافت کننده سکه برای خریداران از ۲۰ تا ۶۰ سکه به ازای هر …
ادامه مطلب