روش پیدا کردن فرصت های شغلی

اولین گام برای این که بتوانید در سریع ترین زمان ممکن مشغول به کار شوید، پیدا کردن گزینه های بلقوه است که چه بسا به استخدام کردن شما علاقه داشته باشند. این ها افراد یا شرکت هایی هستند که الزاما آگهی استخدام هم منتشر نکرده اند. قرار نیست ما به انتظار این بنشینیم که یک آگهی استخدام مناسب ما منتشر شود. اجازه بدهید برویم سر اصل مطلب و گام های اساسی را با هم مرور کنیم.

 

1. در اینترنت جستجو کنید

 

اگر نه همه، ولی دست کم بسیاری از شرکت ها و سازمان ها، آگهی های مربوط به فرصت های شغلی خود را در وب سایت های مربوط به استخدام و نیز بر روی وب سایت خودشان منتشر می کنند. اگر شما می دانید که دنبال کار کردن در چه شرکتی هستید، مستقیم به سراغ وب سایت خودش بروید در بیشتر مواقع در قسمت منوی اصلی سایت شرکت ها بخشی با عنوان "دعوت به همکاری" و یا "همکاری با ما" و گاهی هم "استخدام" وجود دارد. آنجا را کلیک کنید تا ببینید تا ببینید چه چیزی در انتظارتان است.

همچنین می توانید از موتورهای جستجو مثل گوگل استفاده کنید. استفاده از کلید واژه های "استخدام" و "دعوت به همکاری" به همراه شهر مورد نظر یا محل اقامت شما می تواند نتایجی به بار آورد.

 

2. از شبکه های اجتماعی استفاده کنید

 

شبکه های اجتماعی فقط برای تفریح و حفظ ارتباط با دوستان قدیمی نیستند. این شبکه ها می توانند به شما برای پیدا کردن کار هم کمک کنند. اگر تصمیم گرفتید در شبکه های اجتماعی دنبال کار بگردید، بهتر است اکانت شخصی خودتان را خصوصی کنید و یک اکانت حرفه ای جدید برای در ارتباط برقرار کردن با کارفرمایان احتمالی بسازید. لینکداین بهترین شبکه اجتماعی برای این کار است که بعداً در اینجا و درباره آن بسیار خواهید شنید.  

 

3. بانک های اطلاعاتی محلی را جستجو کنید

 

هر شهر و استانی، آگهی نامه های استخدامی مربوط به خود را دارد. ممکن است در جستجوی عمومی در اینترنت نتوانید به سادگی سر نخی از آن ها پیدا کنید. بنابراین جستجوی خود را این بار کمی تخصصی تر کنید و بگردید دنبال بانک های اطلاعاتی محلی که مربوط به شهر شما هستند. این بانک های اطلاعاتی بسته به این که شما در چه استان و شهری زندگی می کنند ممکن است الزاما در اینترنت هم نباشند. بنابراین روزنامه های محلی و آگهی نامه های کاغذی شهر خودتان را هم جستجو کنید.

 

4. شروع به شبکه سازی کنید

 

شبکه سازی یعنی ارتباط برقرار کردن با آدم هایی که در ممکن است بتوانند در مسیر شغلی شما نقشی ایفا کنند. پس لطفا از اتاقتان خارج شوید و با مردم معاشرت کنید و دنبال فرصتی باشید که به آن ها بگویید که من در حال جستجو برای یک کار خوبی هستم و اگر فرصتی را سراغ دارید به من معرفی کنید. اگر بتوانید یک معرف پیدا کنید، به سادگی ممکن است رزومه شما در صدر لیست رزومه های قابل بررسی قرار بگیرد و این شما را در طی مراحل بعد یک گام به جلو خواهد برد.

مخصوصا به دنبال اساتید بازنشسته دانشگاه یا کارفرماهای سابق بگردید چون روابطی که طی سالیان دراز برای آن ها ایجاد شده است به کارتان خواهد آمد. همچنین کسانی که همین الان در شرکت مورد علاقه شما مشغول به کار هستند یا هر کس دیگری که مسیر شغلی اش شبیه به چیزی است که شما دوست دارید طی کنید، افراد مناسبی برای آشنایی هستند. 

 

5. جار بزنید که به دنبال شکار یک شغل هستید

 

دوستان و اعضای خانواده می توانند منبع راهنمایی های بزرگی برای دستیابی شما به شکارتان باشند. آن ها ممکن است به طور تصادفی از یک موقعیت شغلی  مطلع شده باشند که از نگاه شما دور مانده است. همچنین ممکن است آن ها دوستانی داشته باشند که به دنبال استخدام فردی مانند شماست. پس اطمینان حاصل کنید که همه و همه افراد مرتبط با شما اطلاع یافته اند که شما در حال جستجو برای کار هستید.

 

6. به نمایشگاه ها سر بزنید

 

نمایشگاه های تخصصی، فرصت های بینظیری هستند برای ملاقات آدم هایی که می توانند به شما در خصوص کارفرماهای احتمالی اطلاعات بدهند. وب سایت نمایشگاه های محلی و بین المللی را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که رویدادی را از دست می دهید.

در نمایشگاه شما می توانید بروشور، کارت ویزیت و هر اطلاعات موجود دیگری را از شرکت هایی جمع کنید که استخدام دارند یا خواهند داشت. همچنین شما باید بتوانید با آن ها کپ و گفت کنید و اطلاعات جالبی به دست آورید.

 

7. اطلاعات را طبقه بندی کنید

 

به عنوان آخرین نکته، بسیار مهم است که طبقه بندی شده فکر و اقدام کنید. یک برنامه دقیق و منظم بهترین منبع الهام شماست. زمانی را به این اختصاص دهید که برای چگونگی اقداماتتان برنامه ریزی کنید. از همه مهمتر این که باید کاملاً حواستان باشد که برای هر موقعیت شغلی بیش از یک بار درخواست ارسال نکنید. برنامه هفتگی و روزانه ای را در تقویمتان تنظیم کنید و حساب اقداماتی که انجام داده اید و آن هایی که در صف اقدام هستند را به طور دقیق نگه دارید.