چطور دلیل جویای کار بودن در زمان شیوع کرونا را توضیح دهیم

دلیل بیکاری در زمان کرونا

از زمان آغاز شیوع بیماری کرونا در روزهای ابتدای اسفند ماه 98، تعداد بسیار زیادی از افراد شغل خود را از دست داده‌اند و این شرایط کماکان ادامه دارد و کسی نمی‌داند روند افزایش نرخ بیکاری چه  زمانی متوقف خواهد شد.

خبر خوب این که هنوز تعداد زیادی شغل برای به دست آوردن وجود دارد. اما اگر شما در حال حاضر بیکار و به دنبال استخدام شدن هستید، چطور می‌خواهید دلیل این وضعیت خود را برای کارفرمایان توضیح دهید. آیا به دلیل بیکار شدن در این شرایط در ذهن آن‌ها مقصر قلمداد می‌شوید؟

خوشبختانه این که شما یکی از صدها هزار نفری هستید که در این شرایط قرار گرفته‌اند، یک نکته مثبت محسوب می‌شود. مدیران استخدام شرکت‌ها کاملاً آگاه هستند که شرایط چگونه است چون خود آن‌ها هم درگیر بحران سلامت هستند و می‌توانند شما را درک کنند. همیشه صادق و شفاف بودن در فرآیند درخواست همکاری، تکمیل کردن فرم‌ها و مصاحبه ، رویکرد مفیدی است. بنابراین بهتر است به طور کامل توضیح دهید که چرا در زمان شیوع کرونا بیکار شده‌اید و به دنبال کار جدیدی می‌گردید.

وقتی برای مدت طولانی بیکار بوده‌اید، احتمالاً احساس وحشتناکی را تجربه می‌کنید اما بسیار مهم است که مثبت اندیش باشید. کارفرمایان به متقاضیانی که از نظر روحی می‌توانند با وقایع ناگوار خارج از کنترل کنار بیایند و بر خود مسلط باشند، بسیار علاقه‌مند هستند.

روشی که در فرم درخواست همکاری خود را معرفی می‌کنید با آنچه در مصاحبه کاری بیان می‌کنید ممکن است بسته به شرایط شما اندکی متفاوت باشد. اگر اخراج یا تعدیل شده‌اید یا به دلیل عدم اطمینان شغلی به دنبال موقعیت بهتری می‌گردید، موارد زیر را برای ارائه بهترین معرفی در نظر داشته باشید.

 

اگر اخراج شده اید

خیلی‌های دیگر هم مانند شما اخراج و یا به مرخصی اجباری بدون حقوق فرستاده شده‌اند. بنابراین نگران نباشید و هر گونه تردید نسبت به کارآمدی خود را با اشاره به موضوع همه‌گیری از ذهن مخاطبتان پاک کنید.

در رزومه یا فرم درخواست همکاری تصریح کنید که اخراج شما به دلیل ضعف در عملکرد شما نبوده است. جملاتی مثل این می‌توانند مقصود شما را مبنی بر این که از دست دادن شغلتان فقط به خاطر شرایط همه‌گیری کرونا بوده است، طور شفاف منتقل کنند:

  • یکی از افراد بسیاری که به دلیل همه‌گیری کرونا اخراج شدند
  • بخشی از فرآیند تعدیل گسترده به دلیل شیوع کرونا

در زمان مصاحبه وقتی از شما می‌پرسند که چه بلایی سر شغل قبلی‌تان آمد، حقیقت را بیان کنید. جملاتی مثل این‌:

  • مثل بسیاری از سازمان‌ها، محل کار قبلی من هم تحت تاثیر ویروس کوید 19 قرار گرفت و ناچار شد بسیاری از کارکنان را اخراج کند

همچنین اگر بیش از یک ماه است که بیکار شده‌اید، حتماً توضیح دهید که در این مدت وقت خود را چطور گذرانده‌اید. مواردی مثل این که یک دوره آموزشی را طی کرده و یا مهارت جدیدی را آموخته‌اید، اثر بسیار مثبتی بر مصاحبه کننده می‌گذارد.

 

اگر به مرخصی بدون حقوق اجباری فرستاده شده‌اید

در این شرایط ممکن است بتوانید به زودی به شغل قبلی خودتان بازگردید که این خبر خوبی است. اما اگر حالا خودتان را در وضعیت جستجوی شغل جدید می‌بینید، ممکن است به این معنی باشد که نگران هستید مرخصی بدون حقوق شما طولانی و شاید هم بی پایان باشد. در این شرایط سعی کنید به کارفرمای جدید اطمینان دهید که به دنبال یک همکاری بلند مدت هستید نه این که صرفاً می‌خواهید یک وقفه کوتاه مدت در مسیر شغلی خود را پر کنید. بنابراین بهتر است در رزومه و فرم درخواست همکاری به طور شفاف تصریح کنید که به دنبال یک شغل تمام وقت دائمی هستید نه یک شغل موقت تا زمان بازگشت به کار قبلی. در جلسه مصاحبه از این که می‌خواهید به یک شرکت جدید بپیوندید با هیجان سخن بگوئید و نشان دهید که به نقش جدید خود در بلندمدت علاقه‌مند هستید.

 

وقتی به دنبال یک موقعیت بهتر هستید

حتی اگر اخراج یا تعلیق نشده‌اید، ممکن است در صنعتی مشغول به کار باشید که آینده نامطمئنی دارد و می خواهید برای تاثیرگذاری کرونا بر شرایط خود آماده شوید و لذا جستجو برای شغل جایگزین را آغاز کرده‌اید. اگر سرعت کارها به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته، برخی کارگران اخراج یا تعلیق شده‌اند یا فشار کار سبک شده است، این‌ها همه می‌توانند علائم هشدار دهنده‌ای محسوب شوند که از فرا رسیدن زمان جستجو برای شغل جدید خبر می‌دهند.

اگر در این شرایط هستید، هیچ نگرانی بایت چگونگی توضیح دادن دلیل بیکاری خود ندارید چون اساساً بیکار نشده‌اید، البته باید با کارفرمای جدید خود در طول مصاحبه و فرآیند اسخدام صادق باشید. این جملات می‌توانند شرایط شما را به خوبی توصیف کنند:

  • شرکت ما تاثیراتی از همه‌گیری کرونا پذیرفته و با اخراج و تعلیق برخی از همکاران مواجه شده‌ایم. من می‌خواهم از این فرصتی که هنوز مشغول به کار هستم برای آماده کردن خودم و مهاجرت به شغل و نقشی جدید که با توانایی‌ها و اهداف شغلی من مطابقت بیشتری داشته باشد استفاده کنم.

در پایان باید بدانید که بیشتر کارفرمایان به پاسخ‌ها و توضیحات شما احترام می‌گذارند و شرایط بحرانی را درک می‌کنند و این که شما هنوز بر اوضاع مسلط هستید و می‌توانید مسیر پیش روی خود را مدیریت کنید، ستایش خواهند کرد. این همچنین نشان می‌دهد که شما انعطاف‌پذیر و سازگار هستید و به مسیر رشد خودتان اهمیت می‌دهید.

 

این مطالب را هم ببینید:

 

10 علامت وقتی که باید دنبال یک کار جدید بگردید

چگونه بر اضطراب جلسه مصاحبه استخدامی غلبه کنیم؟

نکاتی درباره جستجوی کار جدید

چه مهارت‌هایی برای استخدام لازم است؟