10 علامت وقتی که باید دنبال یک کار جدید بگردید

آیا به ترک کردن شغل فعلی‌تان فکر می‌کنید ولی هنوز مطمئن نیستید که دلایل کافی برای این کار و شروع به جستجوی کار جدید داشته باشید؟ نگران هستید که اثرات اقتصادی شیوع همه‌گیری کرونا موقعیت کاری شما را در معرض خطر قرار دهد؟ از کجا می‌فهمید که وقت پیدا کردن یک کار جدید فرا رسیده است؟

وقتی در حال تصمیم‌گیری درباره زمان آغاز شغل جدید هستید، تعدادی از عوامل ممکن است به ذهن شما خطور کنند. به ویژه در شرایط بی‌سابقه کنونی. حتی اگر شغل شما حالا مطمئن به نظر می‌رسد، از کجا می‌دانید که یک مرخصی بدون حقوق اجباری و یا حتی اخراج در پیش نباشد؟

در زمینه توصیه‌های شغلی مربوط به این موضوع هیچ کمبودی وجود ندارد. همین حالا برخی از کارجویان ممکن است فقط بر یافتن یک کار با درآمد ثابت تمرکز کرده باشند که آن‌ها را از این دوره شرایط نامطمئن عبور دهد، در حالی که دیگران در مسیر شغلی خود در حال رسیدن به نقطه صفر هستند. برخی ممکن است در حال سبک و سنگین کردن مشکلات مربوط به تعادل بین کار و زندگی باشند و برخی دیگر خود را هر جای از این طیف بیابند: کار و زندگی شغلی در یک طرف طیف و خانواده و زندگی شخصی در سر دیگر آن.

موقعیت شما هر کدام از این‌ها که باشد، اگر در حال تصمیم‌گیری برای ترک شغل خود و آغاز یک جستجوی جدید برای کار هستید، ارزشش را دارد که تعدادی از شرایط که می‌توانند مستعد رخ دادن یک تغییر شغل باشند را در نظر بگیرید:

 

1. به نظر می‌رسد که اخراج یا مرخصی اجباری بدون حقوق قریب الوقوع است

کرونا جهان را به سقوط کشانده است و اثرات آن بر کل اقتصاد سایه افکنده است. اگر در صنعتی کار می‌کنید که به طور ویژه مستعد اثرات منفی اقتصادی ناشی از همه گیری بیماری است، احتمالاً وقت آن است که به دنبال موقعیت شغلی جدیدی بگردید که با این طوفان سازگارتر باشد.

همچنین دیگر علامت‌هایی که ممکن است در چنین شرایطی ظاهر شوند به شرح زیر هستند:

  • کار شما به اندازه قابل توجهی کم شده است.
  • کسب و کار شرکت راکد شده است.
  • مشتریان کلیدی شرکت با مشکل پرداخت رو به رو هستند و یا دیگر مشتری نیستند.

اگر متوجه شدید که یکی یا همه این‌ها در محیط کار شما در حال اتفاق افتادن است، مخصوصاً در شرایط فعلی بازار کار، به اهمیت شروع سریع جستجو برای کار توجه کنید.

2. هر شب حسی شبیه به جمعه شب دارد

آیا هر روز درباره گزارش‌های کاری فردا استرس دارید؟ وقتی کودک بودید باید تجربیاتی از احساس ناخوشایند جمعه شب را به یاد داشته باشید که می‌دانستید مدرسه صبح فردا باز خواهد شد و حالا به عنوان یک بزرگسال درباره کارتان همان‌طور فکر می‌کنید.

ممکن است به دلیل کمبود بازخوردهای مثبت، محیط کاری سطح پایین یا پشتیبانی کم سرپرست و همکاران احساس نارضایتی کنید. به هر حال وقتی هر شب احساس جمعه شب و هر روز احساس صبح شنبه را دارید، ممکن است وقت آن باشد که یک بار دیگر گرد و غبار رزومه‌تان را پاک کنید.

3. انعطاف کاری کمی وجود دارد یا اصلا وجود ندارد

ویروس کووید-19 شرایط اکثر کسب و کارها را به وضعیت دورکاری تغییر داده است. در حالی که شما از کار در منزل لذت می‌برید، شاید شرکت شما در گذشته شرایط انعطاف‌پذیر چندانی فراهم نکرده و مشخص کرده باشد که کارکنان به زودی به دفتر باز خواهند گشت. بازگشت به شرایط رفت و آمد برای شما جالب نیست و کمبود انعطاف نگهداری از بچه‌ها و دست و پنجه نرم کردن با عدم اطمینان‌های موجود در زندگی روزمره را مشکل می‌کند.

اگر نگران از دست دادن انعطاف‌ کاری فعلی هستید و یا مذاکره برای دورکاری دائمی به جایی نرسد، ممکن است وقت یافتن یک کار جدید برای شما فرا رسیده باشد.

4. عملکرد کاری شما در حال افول است

آیا به شما اطلاع داده شده است که اشتیاق شما برای کار به میزان قابل توجهی کاهش یافته و عملکرد شما جای زیادی برای پیشرفت دارد؟ ممکن است زمان آن باشد که با رئیس خود صحبت کنید و ببینید که آیا می‌توانید با هم برای یافتن راه‌حل کار کنید و تصمیم بگیرید که حرکت بعدی شما چه باید باشد. یک فرصت به خودتان بدهید ولی اجازه ندهید اوضاع بدتر شود.

5. هر چیزی را که می‌توانسته‌اید یاد گرفته‌اید

یک شغل جدید می‌تواند به خاطر سیاست‌ها، روندها و روش‌های جدیدی که می‌آموزید هیجان‌اگیز باشد. اما بعد از مدتی، حس خواهید کرد که از موقعیتتان بزرگتر شده‌اید و مخصوصاً این که چیز جدیدی یاد نمی‌گیرید. ممکن است همه گام‌های لازم برای جلوگیری از فرسودگی شغلی را برداشته باشید اما کمکی نکرده باشد.

کمبود فرصت برای پیشرفت شغلی یا آموزش دیدن برای توسعه مهارت‌های حرفه‌ای ممکن است علامت دیگری برای به راه افتادن در مسیر جدید باشد. در این صورت با رئیس‌تان درباره امکان پذیرفتن مسئولیت‌ یا موقعیت شغلی جدید صحبت کنید. مخصوصاً اگر شغل خود و شرکت را دوست دارید. اما اگر موقعیت شغلی جدید برای شما در شرکت فراهم نبود، ممکن است بخواهید به دنبال کار جدیدی بروید که به شما اجازه رشد بدهد.

6. دستمزد شما قرار نیست بهتر شود

شاید یک بار یا سه بار درخواست افزایش حقوق کرده‌اید و اعتنا نشده است و یا مستقیم این جواب را گرفته‌اید که افزایش حقوقی در کار نخواهد بود. اگر به درستی درخواست افزایش حقوق کرده‌اید و به دیوار خورده است، یک علامت واضح است برای این که الان زمان جستجو برای کار جدید است.

با توجه به شرایط جاری که پیش از این به آن اشاره شد، کارکنان باید آگاه باشند که شرکت‌های زیادی وجود دارند که با افزایش دستمزد مخالفت می‌کنند. بازار کار به طور قابل توجهی تغییر کرده است و شرکت‌ها به اندازه چند ماه قبل استخدام نمی‌کنند و آن‌هایی هم که استخدام می‌کنند، دستمزد بالایی پیشنهاد نمی‌دهند چرا که بازار متقاضیان کار در برخی زمینه‌ها بیش از حد متراکم شده است. مطمئن شوید که انتظارات شما واقع‌بینانه هستند و درک کنید که ممکن است بهتر باشد در دوره رکود اقتصادی صبر کنید تا چند ماه دیگر قیمت خودتان را افزایش دهید.

7. محیط کاری شما مسموم است

در برخی از جاها در مسیر شغلی‌تان ممکن است رئیسی داشته باشید که واقعاً نمی‌توانید او را تحمل کنید. ما همیشه و با همه کس هم‌سو نیستیم اما در اغلب موارد، این شرایط موقتی است و یا می‌توان با آن کنار آمد، مشکل وقتی بزرگ می‌شود که اوضاع چندان موقتی نباشد.

8. در موقعیت "برو یا اخراج شو" هستید

بهترین تلاشتان را به کاربگیرید تا کار عجولانه‌ای نکنید. مثلاٌ این که قبل از داشتن یک برنامه کاریابی شفاف در ذهن خود، از کار فعلی خارج شوید. اگر واقعاً در شرایطی هستید که هر روز ممکن است از درب به بیرون هدایت شوید اما هنوز این اتفاق نیفتاده است، هیچ وقتی بهتر از این نیست که با خودتان درباره زندگی و اولویت‌های کاری صادق باشید.

9. به دنبال تغییر در مسیر شغلی خود هستید

ممکن است همیشه می‌خواستید که یک طراح وب بودید یا هر چیز دیگری و فکر یک حرفه جدید است که این روزها شما را به کار وا می‌دارد.  در این شرایط، ممکن است زمان آن باشد که گام‌های ضروری برای انتقال به مسیر شغلی جدید را بردارید.

10. فکر کردن به یک کار جدید شما را هیجان زده می‌کند

همیشه درباره گوش کردن به غریزه‌ها حرف‌هایی برای گفتن هست. بنابراین اگر قلب شما با طرح ایده یک کار جدید شروع به بال بال زدن می‌کند، ممکن است لازم باشد به آن اعتماد کنید.

 

این مطالب را هم ببینید:

20 شغل محبوب برای کار کردن از خانه

نکاتی درباره جستجوی کار جدید

با تغییر مدیرمان چطور برخورد کنیم