اوج یا سقوط قیمت دلار پس از انتخابات آمریکا

نرخ دلار در پسا کرونا

انتظار نتیجه انتخابات ۱۳ آبان ماه ایالات متحده مصادف با روز تسخیر لانه جاسوسی!  نرخ دلار را متاثر از خود کرده است.

به گزارش آفتاب‌‌نیوز، کاهش قیمت دلار آمریکا در برابر دیگر ارزها، چهارماه پیاپی است که ادامه دارد؛ در فاصله دو ماه مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این سوال مطرح است که نتیجه این انتخابات آیا موجب سقوط بیشتر دلار خواهد شد و یا این روند را متوقف و یا برعکس خواهد کرد؟

در حال حاضر نرخ دلار آمریکا به پایین‌ترین حد خود از ماه مه ۲۰۱۸ رسیده است و این سقوط که از ابتدای ماه آوریل آغاز شده، همچنان ادامه دارد، تاجایی که ندلار در مقابل یورو نزدیک به ده درصد تضعیف شده است.

نظرسنجی‌ها همه پیشتازی جو بایدن دموکرات در برابر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری فعلی ایالات متحده را گزارش می‌کنند. شکست ترامپ به طور بلقوه می‌تواند تهدیدی جدی برای دلار به شمار رود و پس از آن ممکن است یورو و ین ژاپن تقویت شوند.

بایدن در نتیجه عقاید اقتصادی خود، دشمن وال استریت معرفی شده است چرا که به دنبال عدالت مالیاتی با بریدن مالیات بیشتر برای شرکت‌های بزرگی است که عامل موثر رشد شاخص‌های بورس نیویورک هستند. درست بر عکس آنچه ترامپ انجام داده بود. علاوه بر این، متوقف کردن تولید نفت با تقویت تولید انرژی‌های پاک از دیگر برنامه‌های اقتصادی  چالش برانگیز بایدن است. 

از طرفی حل و فصل شدن سریع رکود اقتصادی چین پس از شیوع ویروس کرونا و در شرایطی که  جنگ تجاری بزرگی بین این کشور با آمریکا برپاست، تقاضای کالاهای اروپایی از سوی چین را افزایش خواهد داد و این باز هم به معنی افت بیشتر و بیشتر تقاضای دلار است.

هرچند برخی بر این باورند که انتخاب کاملا هریس به عنوان معاون جو بایدن، مانع از تسلط دموکرات‌های چپگرا خواهد شد چرا که هریس شخصیتی معتدل است و با بگیر و ببندهای مالیاتی نسبت به شرکت‌های بزرگ همراه نیست. او همچنین به اندازه کافی جوان است تا کارآیی احتمالاً پایین بایدن پیر را جبران کند و چه بسا حتی او بتواند در سال 2024 رئیس جمهور شود.

علاوه بر این‌ها، رکود طولانی اقتصادهای نوظهور به دنبال شیوع ویروس کرونا، تقاضا در بازارهای داخلی و خارجی را تا مدت‌ها در حد پایین نگاه خواهد داشت و رکود اقتصادی اروپا و ژاپن حداقل تا پایان سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد یافت. این تحلیل می‌تواند به این معنی باشد که سقوط دلار با پیروزی بایدن، صرفاً واکنشی گذرا و وابسته به تصمیم برخی سرمایه‌گذاران محتاط خواهد بود.

 

این مطالب را هم ببینید:

 

«فاجعه ویلموتس»، ۵۰ میلیارد بیشتر از بودجه کمیته المپیک و پارالمپیک!

شناسایی یک نفر با مالکیت ۲۰۰ واحد مسکونی

چرا سرمایه‌گذاری در بیت کوین مطمئن و پرسود است؟