برندسازی شخصی چیست و آیا داشتن یک وب سایت شخصی مفید است؟

برند سازی شخصی چیست

 

گفتنی‌های بسیاری درباره برندسازی شخصی یا همان Personal Branding وجود دارد. حتما آدم‌های مشهور زیادی را سراغ دارید که با نام شخص خودشان و نه نام کسب و کارشان شناخته می شوند و اغلب آن‌ها علاوه بر صفحاتی که ممکن است در شبکه های اجتماعی داشته باشند، یک وب سایت شخصی هم دارند که فضایی برای معرفی و ترویج بیشتر برند شخصی‌شان است.

 

هر کسی در هر زمینه شغلی می‌تواند یک وب سایت شخصی داشته باشد و در این زمینه به لحاظ تئوری محدودیتی وجود ندارد، اما دست زدن به چنین اقدامی بیشتر برای افرادی سودمند خواهد بود که در زمینه‌های خلاقانه مثل عکاسی، فیلمبرداری یا انواع طراحی‌ها فعالیت می‌کنند. این افراد کسانی هستند که قاعدتاً باید به نمایش آثار و نمونه کارهایشان علاقه‌مند باشند. با این توصیف می‌توان برخی دیگر از زمینه‌های شغلی که بیشترین هماهنگی با برندسازی شخصی دارند را به شرح زیر بر شمرد:

 

  • نویسندگان و خبرنگاران
  • هنرمندان از قبیل بازیگران، خوانندگان، آهنگ‌سازان و ...
  • طراحان (توسعه دهنده‌های وب، گرافیست‌ها، طراحان مد و ...)
  • بازاریاب‌ها
  • اساتید و مدرسان
  • دانشمندان و محققان
  • مشاورین املاک
  • ورزشکاران و مربیان تناسب اندام
  • .....


حتی اگر حرفه شما با هیچ کدام از این زمینه‌های برشمرده شده مطابقت ندارد، باز هم ممکن است برندسازی شخصی برای شما موضوعیت داشته باشد و راه اندازی یک وب سایت شخصی هم در این مسیر مفید باشد. اما آنچه که اهمیت دارد، نوع فعالیت شما در مقایسه با فعالیت اقشاری است که از آن‌ها نام برده شد. اگر به خوبی دقت کرده باشید، کاری که همگی آن‌ها انجام می‌دهند، یک کار انفرادی است که توسط شخص خودشان انجام می‌شود. مثلاً یک استاد موسیقی ممکن است برای جذب شاگردان کافی دست به برندسازی شخصی بزند، ولی اگر شما مدیر یک آموزشگاه موسیقی باشید که خودتان مستقیماً استاد موسیقی نیستید بلکه مدرسین دیگری را برای آموزش به کار می‌گیرید، برندسازی شخصی برای شما معنایی ندارد. یک مثال ملموس دیگر ورزشکاران هستند. آیا شما خودتان یک ورزشکار حرفه‌ای تناسب اندام هستید یا این که فقط باشگاه ورزشی‌تان در این زمینه را اداره می کنید؟ در حالت اول شما نیاز به برندسازی شخصی دارید و در حالت دوم باید برای باشگاه خودتان برند سازی کنید.

 

بنابراین در ایجاد وب سایت شخصی برای خودتان بسیار هوشیار باشید چرا که با دست زدن به این اقدام وقتی که مناسب موقعیت اجتماعی و حرفه‌ای شما نیست، ممکن است بیش از آن که دستاوردی حاصل کنید، مورد تمسخر واقع شوید. متاسفانه با گشتی در صفحات وب می بینید که افراد زیادی دست به راه اندازی وب سایت شخصی برای خود زده اند در حالی که اساساً چیزی برای عرضه ندارند. به احتمال بسیار زیاد این افراد قربانی بازاریابان دامنه و نرم افزارهای سایت ساز شده اند. کسانی که با ارائه تصویری زیبا از آنچه که اساساً اشتباه است، تمام تلاش خود را برای فروش بیشتر و بدون توجه به نیاز مخاطب انجام می‌دهند.